Zamów artykuł sponsorowany: 

Chmura dla firm a konkurencyjność przedsiębiorstwa

Raport EY Polska pt. „Transformacja cyfrowa 2020” pokazuje, że aż 64 procent polskich firm zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań chmurowych. Niestety tylko 4 procent planuje przenieść do chmury wszystkie zasoby przedsiębiorstwa. Historia pokazuje jednak, że wdrożenie nowych technologii nigdy nie jest proste, ponieważ w pewnym zakresie wymaga zmiany funkcjonowania przedsiębiorstwa, a to budzi często naturalny opór. Dlaczego warto go pokonać i co ma z tym wspólnego konkurencyjność?

Brak zrozumienia technologii chmurowej

Jak wynika z raportu EY, do jednych z największych przeszkód we wprowadzaniu rozwiązań chmurowych zaliczyć należy brak zaufania do tej technologii. Powód ten podało aż 23 procent respondentów. Taki stan rzeczy może wynikać z braku zrozumienia, czym są rozwiązania chmurowe i co dokładnie oferują. Praktycznie zawsze wprowadzanie nowych technologii spotyka się z oporem.

Dzisiaj widać to na przykładzie chmury dla firm. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Wystarczy cofnąć się do lat 80. i 90. XX wieku, kiedy miała miejsce komputeryzacja. Wtedy wiele firm również potrzebowało więcej czasu, aby zaufać nowym rozwiązaniom. Podobnie było z cyfryzacją procesów.

Chmura obliczeniowa dla firm jako kolejny etap cyfryzacji

Chmura obliczeniowa jest zatem jedynie kolejnym etapem rozwoju technologicznego. Tak jak poprzednie, wymaga jednak podjęcia decyzji, która wiąże się niejako z opuszczeniem strefy komfortu przedsiębiorstwa, wynikającej z przyzwyczajenia do starych i niestety przestarzałych procesów biznesowych. Kolejną barierą jest brak znajomości nowych technologii oraz tego, jak wiele dobrego mogą wnieść do firmy.

O strachu i braku świadomości czym jest chmura dla firm i jakie są jej korzyści, świadczą inne przyczyny stanowiące przeszkodę dla wprowadzania technologii chmurowej podane przez respondentów w raporcie EY. Są to między innymi:

  • opór ze strony zarządu – 13 procent
  • opór ze strony pracowników – 9 procent
  • brak zrozumienia dostępnych opcji – 9 procent
  • brak zrozumienia rynku – 7 procent

Dlaczego warto pokonać te bariery i zdecydować się na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań chmurowych w swojej firmie?

Innowacyjność firmy drogą do konkurencyjności

Firmy, które inwestują w swój rozwój i nie boją się innowacyjności, stanowią silną konkurencję dla pozostałych przedsiębiorstw. Tak było od zawsze. Innowacje pozwalają bowiem usprawnić procesy przedsiębiorstwa, optymalizują koszty i często zwiększają elastyczność jego funkcjonowania.

O tym, jak przydatnym rozwiązaniem jest chmura dla firm świadczyć może sytuacja z 2020 roku. To właśnie wtedy wiele firm musiało całkowicie zaprzestać działalności, ponieważ nie dysponowały systemem umożliwiającym realizacje zadań w sposób zdalny. Te firmy, które już działały w systemie chmurowym, mogły zareagować szybko i zachować ciągłość realizacji procesów biznesowych.

Co ważne, na rynku istnieją dostawcy usług chmurowych, którzy oferują szeroki zakres personalizacji rozwiązań cloud – w pełni dopasowanych do potrzeb danego przedsiębiorstwa, na co pozwala skalowalność technologii chmurowych.

Artykuł sponsorowany

2462 1696 Wiadomość