Zamów artykuł sponsorowany: 

Obowiązkowa rejestracja przekroczenia granicy w tachografie – nowe przepisy Pakietu Mobilności

Od 2. lutego zaczynają obowiązywać nowe przepisy, które dotyczą branży transportowej. Pakiet mobilności wprowadza ważne zmiany, o których powinni wiedzieć kierowcy, którzy przekraczają granicę. Na czym polegają te modyfikacje?

Jak od lutego będzie wyglądał transport towarów w ramach Unii Europejskiej?

Nowe przepisy Pakietu Mobilności w głównej mierze opierają się na regulacji transportu drogowego UE. Nakładają na kierowców obowiązek zaznaczenia faktu przekroczenia granicy. Wszystkie zmiany mają usprawnić pracę w zakresie transportu. Wcześniej wdrożone przepisy, które obowiązują już od 2020 roku wpłynęły na zwiększenie bezpieczeństwa kierowców na drogach, bowiem dotyczyły czasu jazdy i odpoczynku, który im przysługuje w trasie.

Dwie strony medalu nowych przepisów – ułatwienie czy utrudnienie pracy kierowców?

Obecnie wprowadzone regulacje dotyczą samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, które przewożą towary w ruchu międzynarodowym. Odnotowywanie faktu przekroczenia granicy wywołało dyskusję. Z jednej strony, nie będzie to uciążliwe dla kierowców, którzy poruszają się ciężarówkami z nowoczesnymi tachografami – te urządzenia automatycznie odnotowują fakt przekroczenia granicy. Z drugiej strony, powstaje problem dla użytkowników standardowych tachografów. Kierowcy są wtedy zmuszeni własnoręcznie wprowadzić symbol kraju, do którego wyjeżdżają i który właśnie opuszczają. Choć takie czynności – według Inspekcji Transportu Drogowego – nie zajmują wiele czasu (ok. 30-60 sekund), sama konieczność zatrzymania się po przekroczeniu granicy może doprowadzić do braku miejsc na parkingach, a nawet do blokowania tras przygranicznych. W tym czasie spora grupa kierowców może też zaplanować sobie przerwę. ITD uspokaja jednak, że większość aut wyposażona jest w najnowszej generacji tachografy, które zwalniają kierowców z zatrzymywania się na parkingu po przekroczeniu granicy (w najnowszych urządzeniach wszystko odnotowuje się automatycznie, w elektronicznych wystarczy poświęcić na to mniej niż minutę, a analogowych właściwie nie ma już w użyciu).

Co dalej? Jakie zmiany czekają kierowców w przyszłości?

Już teraz mówi się o obowiązku zainstalowania tachografów w autach o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony, które przewożą towary na trasach międzynarodowych. Na wprowadzenie takich przepisów trzeba będzie jednak poczekać do 2026 roku – a wtedy zautomatyzowanie urządzeń nie wywoła już sporych zmian w obszarze pracy kierowców. Od maja na grupę tę jednak będzie nałożony obowiązek posiadania licencji na przewóz drogowy.

640 427 Wiadomość