Zamów artykuł sponsorowany: 

Handel z Czechami – co najczęściej przywozimy i wywozimy?

Transport drogowy między Czechami a Polską to dla wielu osób codzienność. Spedycja drogowa wymaga jednak znajomości przepisów prawa, które mają tendencje do zmienienia się, więc trzeba stale aktualizować wiedzę. W przypadku transportu ciężarowego towarów Polska-Czechy warto postawić na doświadczonych profesjonalistów, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności i dodatkowych kosztów. Realizowany jest transport zarówno całopojazdowy, jak i drobnicowy. Wszystko musi zostać dokładnie zaplanowane i zabezpieczone, aby dostawy odbywały się bez strat. Pora zastanowić się nad tym, czego najczęściej dotyczy przewóz ładunków z Polski do Czech i odwrotnie.

Handel z Czechami kwitnie

Polska od lat stanowi jednego z głównych partnerów handlowych Czech. Po ogłoszeniu pandemii pojawiły się na rynku różne zawirowania. Wpłynęło to oczywiście negatywnie na handel czesko-polski, mocno utrudniło eksport i import. Wynikało to głównie ze spowolnienia gospodarczego, ale pomimo wielu przeciwności losu nadal obie strony wymieniały się towarami. Czesi eksportują do Polski przede wszystkim towary dotyczące motoryzacji. Przywożone są różnego rodzaju samochody, przyczepy i naczepy. Nie może zabraknąć również części i akcesoriów do pojazdów. Warto też wiedzieć, że materiały, z których produkuje się wyżej wymienione towary, pochodzą właśnie z Polski. Są one z niej importowane do Republiki Czeskiej. Kraj ten wykazuje duże zainteresowanie dostępnymi w Polsce metalami nieszlachetnymi. Z Polski wywozi się także maszyny i urządzenia przemysłowe. Republika Czeska jest zasilana sprzętem elektronicznym, komputerami, różnymi urządzeniami elektronicznymi. Importuje z Polski również odzież i obuwie. W sporych ilościach wywozi się przetworzone ryby i konserwy oraz owoce i warzywa.

Czego potrzebują Czechy, a co importują z nich Polacy?

Czechy eksportują swoje towary głównie do Niemiec i Słowacji, ale Polska znajduje się tuż za nimi. Rocznie eksportuje się kilkanaście miliardów USD, to samo można powiedzieć o wartości polskiego wywozu do Czech. Zgodnie ze statystykami wartość wywożonych towarów jest większa o parę miliardów USD w porównaniu do czeskiego eksportu. Do Republiki Czeskiej są eksportowane wymienione wcześniej maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy i akcesoria motoryzacyjne, urządzenia elektryczne. Na tym jednak nie koniec. Sporą popularnością cieszą się także meble, różnego rodzaju akcesoria domowe. Wywożone są również surowce w postaci stali, miedzi i żelaza. Czesi chętnie przyjmują artykuły wykonane z tworzyw sztucznych, paliwa i oleje mineralne oraz produkty do ich destylacji. Republika Czeska jest zainteresowana chemią domową i produktami chemicznymi.

Polacy również są zainteresowani czeskimi pojazdami i akcesoriami motoryzacyjnymi. Importują także rozmaite maszyny i urządzenia mechanicznie oraz szeroko pojętą elektronikę. Przywożone są artykuły z żelaza, stali, tworzyw sztucznych, to samo dotyczy paliw mineralnych. Polski import z Czech opiera się w dużej mierze na artykułach gumowych. Przywożone są z tego kraju meble, pościele i akcesoria przeznaczone do użytku domowego. Sporą popularnością cieszą się także czeskie zabawki, gry i przeróżne artykuły sportowe. O największej poprawie bilansu obrotów z punktu widzenia Czech można było mówić w latach 2015-2020. Wynikało to z rosnącego zapotrzebowania na towary rafinowane, produkty naftowe, koks, komputery, przyrządy elektroniczne i optyczne, produkty leśne i wykonane z drewna. Zmniejszyło się zainteresowanie chemikaliami, węglem, papierem i wyrobami papierniczymi.

640 427 Wiadomość