Zamów artykuł sponsorowany: 

Chiny – co najczęściej eksportujemy, a co importujemy z Chin?

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki bez udziału Chin. Obecność Państwa Środka na arenie międzynarodowej jest bardzo widoczna, przede wszystkim w handlu i produkcji. Dzisiaj, bardzo wiele europejskich firm importuje coś z Chin, aby móc kontynuować swoją produkcję. Jak wyglądają obecnie relacje Państwa Środka z resztą świata?

Dlaczego świat potrzebuje Chin?

Jak już wspomniano, XXI wiek cechuje decentralizacja przemysłu. To znaczy, że duże korporacje przenoszą fabryki do miejsc, w których produkcja jest po prostu tańsza. Największym beneficjentem takiego prowadzenia biznesu okazały się Chiny, które po latach prowadzenia takiej polityki wyrastają na największą potęgę gospodarczą na świecie (walka z USA oczywiście wciąż trwa).

Tym samym uważa się, że głównym towarem eksportowanym przez Chiny z innych części świata jest przede wszystkim technologia. Poprzez otwarcie swojego państwa na zagraniczny kapitał, Państwo Środka zapewniło sobie możliwość transferu technologii. Mimo tego, Chiny wciąż w największym stopniu są uzależnione od eksportu zagranicznych maszyn i urządzeń elektrycznych, chociaż robią wszystko aby nadrobić swoje zaległości w tym aspekcie. W ten sposób, krok po kroku budują swoją technologiczną potęgę.

Import z Chin, czyli czego potrzebuje reszta świata?

Przede wszystkim taniej siły roboczej. To dzięki niej możliwy był szybki rozwój krajów Europy Zachodniej oraz USA. Poprzez zlecanie części wykonywanej pracy do Chin możliwe było zmniejszenie kosztów produkcji, a tym samym zwiększenie potencjału firmy. Schemat działania zagranicznych przedsiębiorstw był najczęściej ten sam. Produkcja była cedowana do Chin, a w tym czasie rósł potencjał intelektualny w siedzibie głównej firmy matki. Taki model prowadzenia biznesu może być bardzo dobry, kiedy na świecie panuje pokój. Pandemia Covid-19 znacznie obnażyła wszystkie mankamenty przenoszenia produkcji do tańszych krajów, kiedy dojdzie do przerwania łańcuchów dostaw.

Szczególnie dotknięta została spedycja morska. W czasie pandemii Covid-19 cena wzrosła o kilkaset procent. Ma to oczywiste przełożenie na ceny wszystkich produktów docierających do Europy poprzez import z Azji.

Z Chin importowanych jest wiele surowców. Jednym z najważniejszych dla przemysłu jest stal. Wiele europejskich firm kupuje materiał właśnie z tego kraju, ponieważ cena jest dużo niższa niż na rynku lokalnym. Sprawa wygląda bardzo podobnie w przypadku materiałów polimerowych. Bardzo wiele gum oraz granulatów jest ściąganych z Chin oraz kierunków azjatyckich. Warto wiedzieć, że kontynent ten jest jednym z największych producentów różnej maści materiałów surowych, które są przetwarzane w innych częściach świata na produkty gotowe.

Chiny to również szeroko rozwinięty przemysł włókienniczy. Ameryka i Europa są kontynentami, które masowo ściągają tekstylia i tkaniny z Państwa Środka.

Podsumowując, wartość handlu Chin z resztą świata opiewa na tysiące miliardów dolarów rocznie. Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie zachodu bez znaczącej kooperacji z Chinami. Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić brak handlu z kierunkiem azjatyckim. Sytuacja może nieco ulec zmianie po pandemii Covid-19, która dała się we znaki przedsiębiorcom ze względu na skokowy wzrost cen towaru z tego kierunku.

640 360 Wiadomość