Zamów artykuł sponsorowany: 

Marketing w wyszukiwarkach – jak się promować w Google?

Marketing w wyszukiwarkach to jedno z największych wyzwań reklamowych. Stale zmieniające się algorytmy, rosnące wymagania względem stron oraz jakości linków przychodzących sprawiają, że promocja w wyszukiwarkach jest sporym wyzwaniem, wymagającym dobrego planu, zaplecza SEO, stałego monitoringu efektów oraz wsparcia ekspertów. Jak realizować marketing w obrębie wyszukiwarek internetowych?

Potęga Google

Podstawą reklamowania w wyszukiwarkach internetowych jest promocja w Google. Firma ta obsługuje w ciągu jednej minuty 3,8 milliona zapytań i zajmuje 92% rynku wyszukiwarek. To niekwestionowany lider, na którym warto fokusować swoją uwagę. Wielkość inwestycji w marketing w wyszukiwarkach powoduje, że wiele firm promuje się wyłącznie w Google, pomijając takie wyszukiwarki jak Bing, Yahoo!, MSN czy DuckDuckGo.Jednak chcąc docierać szeroko ze swoim produktem, warto rozważyć promocję we wszystkich z nich.

Pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie strony to długotrwały proces, który koniecznie powinien być uwzględniony w strategii marketingowej firmy. Przy dobrze realizowanych działaniach poczekamy na efekty w ciągu kilku miesięcy, często jest to jednak perspektywa około pół roku lub nawet roku. Wszystko zależy od tego w jaki sposób realizujemy strategię SEO oraz jaki mamy budżet.

Pozycjonowanie strony należy zacząć od dokładnego audytu SEO oraz optymalizacji strony. Ważnych będzie tu wiele elementów – ze szczególnym naciskiem na dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, prędkości działania strony, dostępności strony, UI/UX, a także dostosowanie kodu, adresów URL, struktury nagłówków, tekstów, linkowania wewnętrznego, oraz metadanych.

Po zakończeniu optymalizacji strony następnym krokiem będą działania off-site, czyli pozyskiwanie linków do strony. Linkbuilding jest procesem, który można wesprzeć wieloma narzędziami SEO, zarówno do samego pozyskiwania linków, jak i sprawdzania ich parametrów. Służą do tego między innymi Ahrefs, Majestic, Senuto i Semrush. Pozyskiwane linki powinny być wysokiej wartości pod względem współczynnika trust flow i domain rating. Nie mniej ważne jest jednak sprawdzenie również współczynnika linków wychodzących do przychodzących, ilości linkujących domen, backlinków, tematyki serwisów odsyłających, adresów IP, czy wieku domen.

Poza pozycjonowaniem czyli wynikami organicznymi, ważne jest również włączenie reklam w wyszukiwarce. Do dyspozycji mamy reklamy linków sponsorowanych (ADS Search), czy kampanie produktowe. Pamiętajmy, że jest to licytacja reklam na dane frazy kluczowe. O tym, jaką pozycję zajmą nasze reklamy oraz jaki uzyskamy zwrot z inwestycji zależy wiele czynników związanych z ustawieniem, a następnie optymalizacją reklamy. Na początku jednak kluczowy będzie budżet, kwota jaką jesteśmy w stanie zapłacić za jedno kliknięcie, oraz trafność reklam, jakość strony docelowej, czy przewidywany współczynnik CTR (kliknięć w reklamę).

Google Moja Firma

Google Moja Firma to narzędzie, dzięki któremu możemy reklamować firmę w mapach oraz zwieszać jej widoczność w wyszukiwarce w darmowy sposób. Wizytówkę należy uzupełnić zoptymalizowanymi tekstami, słowami kluczowymi oraz ofertą i zdjęciami.

m

640 480 Wiadomość