Zamów artykuł sponsorowany: 

Jak zaplanować reklamę w telewizji?

Od bardzo dawna funkcjonuje określenie, że reklama jest dźwignią handlu. Współcześnie, kiedy na rynku produktów i usług jest tak ogromna konkurencja, a konsumenci mogą wybierać i przebierać wśród tysięcy propozycji, reklama ma jeszcze większy sens. Najważniejsze, aby była zrobiona dobrze, zgodnie ze współczesnymi kanonami. Ma angażować, wzbudzać emocje i rozbudzać pragnienia.

O reklamie w TV

Telewizja to najbardziej demokratyczna forma rozrywki. W wielu polskich domach znajduje się co najmniej jeden odbiornik telewizyjny, a Polacy średnio przed telewizorem spędzają ponad 4 godziny dziennie. To naprawdę sporo. Nie da się ukryć, że są zatem odbiorcami bardzo wielu reklam, które pojawiają się jako przerywnik w trakcie trwania programów oraz emisji filmów. W zależności od grupy wiekowej chętniej oglądane są niektóre stacje. Przykładowo wśród osób starszych przoduje TVP, wśród osób młodszych przoduje telewizja TVN. Decydując się na reklamę dla swojej firmy, marki, produktu, warto wcześniej zastanowić się nad tym, do jakiej grupy wiekowej oraz płci będzie ona kierowana. Pozwala to lepiej dobrać media, w których reklama będzie emitowana i przyniesie największą korzyść, na przykład wzrost rozpoznawalności lub zwiększenie zakupów.

Od czego zależy cena reklamy w TV?

Reklama w telewizji to wciąż najbardziej pożądana forma reklamy. Chociaż na rynku reklamy funkcjonuje też reklama prasowa czy radiowa, to właśnie przekaz w postaci filmu z muzyką, który jest dynamiczny, często humorystyczny, chwytający za serce i wzbudzający emocje, najbardziej zapada odbiorcom w pamięć. Stąd też cena reklamy telewizyjnej jest zawsze najwyższa. Mowa tutaj zarówno o samej produkcji, w którą trzeba zaangażować mnóstwo osób, jak też o emisji reklamy. Na cenę reklamy w telewizji największy wpływ ma to, w której stacji zostanie ona wyświetlona. Reklama w TV ogólnopolskiej jest droższa niż reklama w telewizji regionalnej. Telewizje tematyczne ogólnopolskie są tańsze niż stacje takie jak Polsat czy TVN. Poza tym cena reklamy zależy również od czasu antenowego, kiedy to będzie emitowana. Najdroższe są pasma wieczorne, ponieważ to właśnie wtedy najwięcej Polaków zasiada przed telewizorami. Emitowane są programy informacyjne, a także filmy rozrywkowe.

Możliwości reklamowania w TV

Jakie są możliwości reklamowania w telewizji? Najpopularniejsze są spoty reklamowe, które mogą trwać nawet do 30 sekund. Pół minuty to czas, w którym można zaprezentować widzowi niezwykle wciągający, inspirujący film reklamowy, który wzbudzi emocje, przyciągnie uwagę i na długo zapadnie w pamięć. Niektóre spoty reklamowe przeszły wręcz do historii popkultury i są wspominane przez lata, będąc najlepszym dowodem na to, że reklamę można zrobić po mistrzowsku. Kolejna bardzo popularna współcześnie opcja to lokowanie produktu w programach telewizyjnych, serialach, a nawet filmach. Produkty są wtedy używane w naturalny sposób, wplatając się w kontekst programu. Dla przeciętnego widza odkrycie lokowania produktu jest proste. Pojawia się wtedy zbliżenie na opakowanie, a na przykład w scenie w serialu czy w filmie bohater przez dłuższą chwilę poświęca produktowi swoją uwagę. Kolejna trzecia opcja to banery sponsorskie w postaci slajderów, animacji. W zależności od budżetu, którym dysponuje się na reklamowanie w telewizji, można wybrać optymalną opcję.

Produkcja spotów reklamowych – jak wygląda proces produkcyjny?

Praca w branży reklamowej to praca wymagająca niezwykłej kreatywności, ale też świetnej organizacji. Firmy producenckie, które zajmują się tworzeniem spotów reklamowych, organizują wszystko od podszewki. W zależności od budżetu proponują najlepsze rozwiązania. Reklamy mogą być nagrywane w studiu lub w terenie, często wynajmowane są do tego również nieruchomości będące w bazach danych agencji nieruchomości. Zatrudnia się aktorów i statystów, czasami gwiazdy show-biznesu. Nagrywanie reklamy trwa nie dłużej niż 2 dni zdjęciowe, później trwa postprodukcja, z montażem, doborem muzyki, wyborem najlepszych scen.

640 427 Wiadomość