Zamów artykuł sponsorowany: 

Jak stworzyć dobre wideo reklamowe?

Codziennie miliony osób na całym świecie mniej lub bardziej świadomie oglądają reklamy rozmaitych marek. Jest to jedna z podstawowych technik reklamowych, które przynoszą zamierzone rezultaty. O czym należy pamiętać tworząc wideo reklamowe?

Jak wyglądają reklamy w telewizji?

Filmy reklamowe i promocyjne mają spełniać dwa cele: prezentować dany produkt lub markę, a oprócz tego – wzbudzić zainteresowanie odbiorcy i zapewnić mu rozrywkę. Przyglądając się spotom reklamowym w polskiej telewizji można wyraźnie zauważyć, że podążają one za duchem czasu: reklamy wyświetlane jeszcze dekadę temu były zupełnie inne od tych obecnie.

W telewizji reklamy są wyświetlane pomiędzy programami lub w ich przerwach i są tworzone tak, by zatrzymać odbiorcę przed telewizorem w oczekiwaniu na powrót filmu czy serialu. W wielu przypadkach to się udaje: osoba oglądająca telewizję zamiast wyjść do kuchni czy łazienki, pozostaje przed telewizorem, uważnie śledząc spoty reklamowe. Dlaczego tak się dzieje?

Rodzaje spotów reklamowych

Spoty reklamowe można podzielić na kilka rodzajów:

– animacje – jest to sekwencja obrazów wykonanych w technice 2D bądź 3D, stworzona w celu zainteresowania odbiorcy danym produktem czy usługą. Animacje reklamowe mogą być kierowane do dzieci, jednak istnieje również szeroka gama spotów tego typu tworzonych dla osób dorosłych;

– slajdery reklamowe – slajdery, czy też z angielskiego slidery, to forma prezentacji reklamowej. Poszczególne informacje, jakie ma przedstawić spot, są prezentowane na slajdach, połączonych w animację z głosem lektora i muzyką w tle;

– wideo reklamowe – to po prostu krótki film reklamowy, stworzony w celu prezentacji tematu: usługi, produktu lub przedsiębiorstwa.

Spoty można tworzyć w różnych formach. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a także – każda trafia do innej grupy docelowej.

O czym należy pamiętać, tworząc spot reklamowy?

Produkcja spotów reklamowych nie należy do łatwych zadań. Ten kilkunastosekundowy film to bardzo wiele godzin ciężkiej pracy całego zespołu. Tworząc reklamę, nie można zapomnieć o:

1. dopasowaniu reklamy do grupy docelowej – to jedna z najistotniejszych kwestii, które sprawią, że reklama przykuje uwagę odbiorcy. Przykładowo, reklama z popularnym influencerem młodzieżowym raczej nie przyciągnie przed telewizory osób 50+, jednak ma spore szanse przykuć uwagę młodszego grona odbiorców. Bardzo istotną kwestią, którą koniecznie należy przemyśleć, jest dopasowanie sposobu produkcji reklamy, a także jej scenariusza i osób występujących do odbiorców;

2. dokładnym zaplanowaniu historii i stworzeniu scenariusza – produkcja filmowa opiera się o scenariusz, który nie mógłby zaistnieć bez dobrze zaplanowanej historii. Oczywiście, spot reklamowy jest na tyle krótką formą przekazu, że można pozwolić sobie na pewne uproszczenia, jednak nie można zapominać o konsekwencji i stworzeniu dobrej, interesującej dla odbiorców historii;

3. doborze obsady oraz miejsca, gdzie film będzie kręcony – te kwestie są nie mniej istotne niż dobrze stworzony scenariusz. Nawet najlepiej zaplanowana akcja spota reklamowego nie przyniesie zamierzonego efektu, jeśli osoby grające w nim czy też lokalizacja, w której toczy się akcja, są nieodpowiednio dobrane;

4. wyborze odpowiedniego wykonawcy – wykonawca spotu reklamowego został ujęty na ostatniej pozycji nie bez przyczyny: bez dobrego twórcy całego projektu, powyższe punkty bardzo trudno jest uzyskać. Nawet najlepsi aktorzy nie zastąpią dobrego wykonawcy, a wciągający scenariusz może zostać zniszczony w nieodpowiednich rękach. Dlatego też należy zwrócić baczną uwagę na to, komu powierzamy realizację wideo reklamowego.

Wszystkie powyższe kwestie mają duże znaczenie. Bez nich – osiągnięcie optymalnego efektu może okazać się po prostu niemożliwe.

640 426 Wiadomość