Zamów artykuł sponsorowany: 

Odmiany pokera – które są najpopularniejsze?

Poker jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Osobom nieobeznanym z tematem może wydawać się, że to rozgrywka w dużej mierze polegająca na intuicji i szczęściu, jednak nie do końca tak jest. Każda z odmian pokera wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale również sprytu, a także stalowych nerwów.

Kiedy powstał poker?

Poker rozwijał się przez lata i zyskiwał zupełnie nowe odmiany, a także coraz szersze grono wielbicieli. Część osób upatruje się początków pokera w niemieckiej grze Pochen, która była bardzo lubiana już w XV wieku. To właśnie ta gra, po przejściu wielu przemian, trafiła na parowce kursujące po Missisipi i podbiła serca wielu graczy na całym świecie.

Lata temu, przed rozwojem Internetu, w pokera można było zagrać wyłącznie na żywo, spotykając się z grupą graczy. Dzisiejsze możliwości są już jednak zdecydowanie inne, a gra ta jest ogromnie popularna zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i w formie online.

Najpopularniejsze odmiany pokera

Na przestrzeni lat powstała szeroka gama rodzajów pokera, które cieszą się ogromną popularnością wśród graczy. Poniżej opisujemy pokrótce część lubianych odmian.

Texas Hold’em

Ten rodzaj rozgrywki, zwany również teksańskim klinczem, jest zdecydowanie najpopularniejszą odmianą pokera na świecie. W rozgrywce Texas Hold’em musi uczestniczyć minimum dwóch graczy i używana jest talia złożona z 52 kart. Ta rozgrywka może być toczona w trybie limit, pot limit lub no limit (czyli z możliwością składania zakładów o określonej wysokości, w trybie limitu równego puli oraz bez limitów). W przypadku tej odmiany pokera, dwóch graczy obstawiających po rozdającym musi stawiać w ciemno. Gracze mogą tworzyć układy z kart ze stołu lub z własnej ręki w dowolnej konfiguracji.

Omaha Hi/Lo

Omaha High-Low bywa również nazywana Omaha Eight. Choć nie jest to odmiana tak popularna jak Texas Hold’em, to również cieszy się sporym uznaniem wśród graczy. Rozgrywana jest w trybach limit, pot limit i no limit, a przy stole powinno zasiadać od dwóch do maksymalnie dziesięciu graczy. Swego rodzaju odstąpieniem od podstawowej reguły przekazywania puli (do gracza z najwyższym układem) jest sposób dystrybucji środków (żetonów): pula jest dzielona pomiędzy tzw. niski i wysoki układ.

Omaha High

Zasady rozgrywania pokera Omaha High są nieco zbliżone do tego, jak rozgrywka toczy się w Texas Hold’em. Gracze otrzymują cztery zakryte karty. W przeciwieństwie do wspomnianej, najpopularniejszej odmiany pokera – w Omaha High dokładnie dwie karty z układu muszą pochodzić z ręki gracza i dokładnie trzy – ze stołu. W rozgrywce może uczestniczyć maksymalnie dziesięciu graczy, a minimum to dwie osoby.

Seven Card Stud

Seven Card Stud stanowił kiedyś najpopularniejszą odmianę pokera, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej rozgrywka obejmuje od dwóch do ośmiu graczy, choć w przypadku osób o dużym doświadczeniu – możliwe jest przeprowadzenie partii także dla dziewięciu graczy.

Seven Card Stud Hi/Lo

Ta odmiana Seven Card Stud nie różni się zasadami od wersji klasycznej – z tym, że pula jest dzielona między tzw. niski i wysoki układ. Podobnie jak w przypadku rozgrywki standardowej, stół także może obejmować maksymalnie dziewięciu graczy, choć taki układ jest dopuszczalny tylko i wyłącznie w przypadku osób o dużym doświadczeniu – chodzi o to, by przy stole pasowano.

Razz

Razz, czy też inaczej Seven Card Stud Low to doskonała zabawa dla osób, które chcą pograć w pokera nieco… inaczej. W tym przypadku bowiem wygrywa nie najwyższy, ale właśnie najniższy układ kart.