Zamów artykuł sponsorowany: 

Jak importować z Indii?

Indie są krajem z prężnie rozwijająca się gospodarką i dobrze rozwiniętym przemysłem samochodowym oraz odzieżowym. Tym samym jest to coraz częściej wybierany kierunek przy imporcie towarów.

Towarami, które najczęściej są importowane z Indii do Polski są:

➨ wyroby przemysłu chemicznego

➨ urządzenia mechaniczne i elektryczne

➨ materiały włókiennicze

➨ produkty rolnicze (w tym głównie: tytoń, herbata, ekstrakty z kawy i herbaty)

Od czego należy zacząć import z Indii?

Zanim dojdzie do procesu importowania towarów należy pamiętać o wypełnieniu niezbędnych formalności. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Następnie należy uzupełnić wniosek o przyznanie numeru EORI, który jest niezbędny w trakcie załatwiania kwestii związanych z cłem. Następnym krokiem jest rejestracja w Bazie Danych Odpadowych (BDO). Numer ten widnieć będzie na dokumentach niezbędnych do importu z Indii.

Import z Indii

Wymiana handlowa pomiędzy Indiami a Polską najczęściej odbywa się za pomocą transportu morskiego. W zależności od rozmiaru i rodzaju importowanych towarów zdecydować można się na wynajęcie całego kontenera lub transport drobnicowy.

Sprawdź różnice między FCL a LCL.

Czas dostawy uzależniony jest od wybranego armatora i aktualnego rozkładu, ale przeważnie waha się od 30 do 50 dni. W Indiach jest wiele portów z czego najczęściej używany jest port Nhava Sheva w Mumbaju obsługujący większość handlu kontenerowego. Inne porty znajdują się w Ćennaj, Kalkucie oraz Koczin.

Szybszym i bezpieczniejszym sposobem transportu jest transport lotniczy, ale ze względu na wysokie koszty jest rzadziej wybierany. Jest to opcja z pewnością lepsza w przypadku importowania towarów wartościowych, które łatwo mogą ulec zniszczeniu. Największymi lotniskami w Indiach są Indira Gandhi International Airport w Delhi oraz Chhatrapati Shivaji Maharaj International Airport w Mumbaju.

Cło na towary z Indii

Należy pamiętać, że importowanie z Indii wiąże się z procedurami celnymi, dlatego przed rozpoczęciem sprowadzania towarów trzeba sprawdzić stawki celne. Można tego dokonać za pomocą systemów taryfowych takich jak:

TARIC – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich

ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej

Strony zawierają również informacje odnośnie wysokości podatku VAT, akcyzy, kody HS produktów oraz cła antydumpingowe.

Dokumenty przy imporcie z Indii

Obowiązkiem importera jest przygotowanie potrzebnej dokumentacji. Część dokumentów jest obowiązkowa dla wszystkich towarów, aczkolwiek trzeba pamiętać, że sprowadzenie niektórych produktów wymagać będzie załatwienia odpowiednich certyfikatów bądź oznaczeń. Regulacje względem produktów sprowadzanych na teren Unii Europejskiej to m.in.: Dyrektywy Nowego Podejścia oraz normy zharmonizowane.

Dokumenty obowiązkowe do importowania z Indii:

➨ faktura handlowa (od eksportera)

➨ świadectwo pochodzenia (od eksportera)

➨ list przewozowy (w przypadku transportu morskiego: Bill of Lading, B/L, BOL)

➨ Packing List (P/L)

➨ deklaracja wartości celnej

➨ SAD (Single Administrative Document), dokument otrzymywany po odprawie celnej

 

Niektóre z wymaganych dokumentów dodatkowych:

➨ Certyfikat zgodności CE (dla elektroniki, sprzętu medycznego, zabawek itp.)

➨ świadectwo CITES (przy imporcie okazów flory i fauny)

➨ świadectwo pochodzenia (potrzebne przy imporcie tekstyliów)

oraz certyfikaty i dokumenty.

 

Dowiedz się, jak zorganizować transport z Indii!

Artykuł sponsorowany

1024 683 Wiadomość