Zamów artykuł sponsorowany: 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siłownika pneumatycznego?

W niemal każdej gałęzi przemysłu wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne. Są one elementem różnych instalacji, a ich zadaniem jest niwelowanie obciążenia czy siły przeciwskrętnej. Aby siłownik pneumatyczny spełniał swoją rolę, a zarazem zapewniał bezawaryjne i długie użytkowanie, trzeba dopasować go do konkretnych potrzeb. Jest to bowiem sprzęt, który występuje w wielu wariantach, jeżeli chodzi o rozmiary i modele. Dlatego do jego wyboru należy podejść w pełni profesjonalnie. Tylko wtedy bowiem zyska się gwarancję, że wyposażone w niego instalacje zadziałają prawidłowo.

Główne typy siłowników pneumatycznych

Dzieli się je zazwyczaj ze względu na przeznaczenie, gdzie rozróżnia się rozwiązania o przeznaczeniu standardowym i niestandardowym. Na liniach produkcyjnych, to znaczy tam gdzie pracujące maszyny nie są poddawane żadnym czynnikom zewnętrznym sprawdzają się rozwiązania standardowe. Pasują one doskonale do napędów o tradycyjnej budowie. Tego typu siłowniki pneumatyczne mają pokrywy wykonane z aluminium, a uszczelnienia z poliuretanu (ten decyduje o ich wysokiej wytrzymałości). Jednakże ciągle rozwijający się technologicznie przemysł staje się coraz bardziej różnorodny. Stąd też z podobną częstotliwością co te standardowe, zaczynają być użytkowane rozwiązania nietypowe. Musi za tym nadążać produkcja siłownika. Idąc z duchem czasu proponowane są więc siłowniki pneumatyczne:

 • o działaniu dwustronnym: wykonują one pracę w dwóch kierunkach, a ruchy tłoczyska odbywają się po naprzemiennym zasilaniu sprzężonym powietrzem (naprzemiennie raz z jednej, raz z drugiej strony),
 • o działaniu jednostronnym: one także wykonują pracę w dwóch kierunkach, ale pojawia się tutaj różnica, ponieważ ruch roboczy wykonywany jest sprężonym powietrzem, a ruch powrotny odbywa się przy użyciu sprężyny zamontowanej w komorze siłownika.

Co wziąć pod uwagę wybierając siłownik pneumatyczny?

Obecnie producenci oferują wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Aby znaleźć ten najbardziej odpowiedni, najpierw należy szczegółowo określić to, jaką będzie on pełnił funkcję. Trzeba także mieć świadomość charakterystyki środowiska jego pracy. Oczywiście uwagę należy zwrócić także na parametry pracy urządzenia. Będą to na pewno:

 • Rodzaj siłownika – to znaczy to, czy ma być to sprzęt jednostronnego czy też dwustronnego działania.
 • Umiejscowienie napędu pneumatycznego.
 • Ciśnienie pracy.
 • Cykl pracy.
 • Rodzaj uszczelnienia.
 • Skoki – czyli parametr określający wielkości wysuwu.
 • Możliwość jego regeneracji – łatwość demontażu i montażu.
 • Wykonanie techniczne: sprawdzić trzeba m.in. elementy składające się na dany model sprzętu, rodzaj użytych materiałów profili, temperatur pracy.
 • Zgodność z normami jakościowymi i rynkowymi (np. ISO).

Powyższe kryteria pozwalają na stworzenie specyfikacji siłownika i zorientowanie się, czy jest on w stanie sprostać konkretnym potrzebom w danej gałęzi przemysłu.

Artykuł sponsorowany

1700 2560 Wiadomość