Zamów artykuł sponsorowany: 

Najlepsza kawa – jak ją wybrać?

Jeśli poszukujesz najlepszej kawy – wysokiej jakości surowce mają do zaoferowania palarnie kawy. Świeżo palone ziarna pozwalają na przygotowanie wybornej kawy, która zachwyca walorami smakowo-zapachowymi. Zwykle palarnia prowadzi także sklep z kawą, który staje się idealnym rozwiązaniem dla smakosza tego mocno energetyzującego napoju. Zawsze powinno się mielić ziarna tuż przed zaparzeniem kawy, aby wydobyć z nich wszystkie najlepsze substancje. Wybór jest obecnie ogromny, więc należy się zastanowić nad tym, na co zwracać uwagę przy wyborze kawy ziarnistej, aby być w pełni zadowolonym ze swojego zakupu.

Jaka będzie najlepsza kawa ziarnista? Po czym ją poznać?

Mogłoby wydawać, że wybór kawy jest czymś niezwykle prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Błędne będzie myślenie, że każda kawa smakuje tak samo lub bardzo podobnie. Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę przy jej wyborze: rodzaj, miejsce uprawy, stopień palenia, aromat, body, balance, kwasowość, crema itd. Jak widać, znalezienie smacznej kawy o idealnym smaku nie jest łatwym zadaniem, z pewnością nie mają jej na półkach hipermarkety ani zwykłe sklepy spożywcze. Kawę powinno się kupować w sprawdzonym miejscu, prosto od dystrybutora lub producenta. Warto poszukać w swojej okolicy palarni kawy, która oferuje świeżo palone ziarna. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaki wybrać rodzaj kawy ziarnistej. Obecnie najpopularniejsza jest Arabica, która ma słodki i przyjemny smak, łagodny, nieco kwaskowy. Robusta cechuje się większą ostrością, można wyraźnie wyczuć posmak orzechowy i odczuć zdecydowanie większe stężenie kofeiny. Najbardziej ceniona jest czysta Arabica, kawa z segmentu premium, czyli speciality. Istotne jest to, aby dobrać ziarna do metody parzenia kawy. Godne polecenia są przede wszystkim kawy z Etiopii, Hawajów, Kenii.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kawy?

Opakowanie kawy zawsze powinno się dokładnie obejrzeć, bo widnieją na nim kluczowe informacje. Istotne jest miejsce uprawy kawowców, bo wpływa to na smak i aromat zaparzonego napoju. Na dobrej jakości kawie zawsze będzie widniała informacja dotycząca tego, w jakim konkretnie regionie geograficznym rosły kawowce. Nie mniej ważny jest stopień wypalenia kawy. Im ciemniejsze palenie, tym wyrazistszy smak, ale też większa gorycz. Koneserzy kawy cenią sobie średnio-ciemne palenie ziaren ze względu na bogactwo smaku i wyraźne nuty, które są unikalne dla każdej plantacji i partii kawy – to właśnie dlatego kawy marketowe są mocno wypalane. Zmniejsza się tym samym różnice smaku między różnymi partiami dostaw, ale też zmniejsza się bogactwo smaku.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wyróżnia się wiele odcieni aromatycznych kawy, więc warto poeksperymentować, aby znaleźć dla siebie idealną opcję. Dla jednych świetną opcją będzie nuta czekoladowa, innych zachwyci odcień korzenny, drzewny, karmelowy, zbożowy, owocowy, kwiatowy, winny, ziołowy itd. Należy mieć na uwadze to, że kwasowość ziaren jest czymś naturalnym. Nie oznacza to jednak tego, że kawa ma być kwaśna, świadczy to o jej kiepskiej jakości. Nie ma w tym niczego smacznego, wynika z niewłaściwej uprawy, nieumiejętnego procesu palenia ziaren. Kolejną kwestią jest konsystencja kawy. Body może być gęste, zawiesiste, cierpkie, płytkie. Najbardziej cenione jest full body, czyli kawy mające delikatną, kremową konsystencję. Powinno się także zwracać uwagę na wyważenie, czyli odpowiednie proporcje między kwasowością i goryczą. Kawa ziarnista nie powinna być za słodka, kwaśna, zbyt gorzka. Polecić można kawę, która pozostawia na języku przyjemny posmak.

Źródło: https://kawepale.pl/jak-wybrac-najlepsza-kawe/

640 426 Wiadomość