Zamów artykuł sponsorowany: 

Rodzaje kontenerów w transporcie intermodalnym

Transport intermodalny to nic innego jak przewóz danego towaru zamkniętego w kontenerze, naczepie bądź specjalistycznym nadwoziu. Transport odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji w zawartość. Zaletami transportu intermodalnego jest bezpieczeństwo ładunku i optymalizacja czasu transportu.

Wyróżnia się wiele kontenerów, które najczęściej mają postać metalowych skrzyń. Kontenery mają niezwykle wytrzymałą konstrukcję. Są zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej chronić przewożoną zawartość. Kontenery w transporcie intermodalnym cieszą się szerokim zastosowaniem. Różne rodzaje kontenerów pozwalają na transport różnorodnych towarów.

Jakie zbudowane są kontenery?

Kontenery pełnią ważną rolę w transporcie intermodalnym. Ich budowa oparta jest na stalowej ramie, która złożona jest z kilku elementów:

  • 4 słupków narożnych,
  • 4 belek poprzecznych,
  • drzwi kontenerowych na jednej ze ścian,
  • podłogi ze sklejki kontenerowej,
  • wywietrzników zapewniających wentylację grawitacyjną.

Jakie kontenery wyróżniamy?

Kontenery są podzielone ze względu na przeznaczenie oraz zastosowanie różnych rozwiązań konstrukcyjnych. Wyróżniamy kontenery izotermiczne, kontenery do ładunków suchych towarów, kontenery płytowe i typu płytowego, kontenery zbiornikowe, kontenery specjalistyczne oraz kontenery lotnicze.

Jaką objętość posiadają kontenery w transporcie intermodalnym?

Kontenery posiadają różną ładowność maksymalną, która dochodzi do 35,5 tony. Najczęstszymi kontenerami występującymi w Europie, są te o objętości:

  • 33,2 m3,
  • 67,7 m3,
  • 76,4 m3.

Czym jest TEU? Kontenery dwudziestostopowe

TEU, czyli Twenty feet Equivalent Unit jest podstawową jednostką, którą stosuje się w transporcie kontenerowym. Jednostka ta odpowiada wymiarom kontenera o wymiarach 20×8×8,5 stopy, czyli 6,10×2,44×2,59 metra lub ok. 39 m3. Jest to kontener dwudziestostopowy 20′. Dla rozjaśnienia, w kontenerze o standardowym wymiarze może zmieścić się aż 100 pralek. Jeden kontener dwudziestostopowy jest zatem niezwykle pojemny.

FEU – kontenery czterdziestostopowe

Drugim popularnym kontenerem jest czterdziestostopowy, który jest dwa razy dłuższy od dwudziestostopowego. Oznacza się go jednostką 1 FEU albo 2 TEU. Największą popularność zyskał w transporcie drogowym.

Zarówno rozmiar TEU jak i FEU są niezwykle uniwersalne. Dzięki temu znalazły swoje zastosowanie zarówno w transporcie morskim, kolejowym, jak i drogowym.

Inne kontenery

Dostępne są także kontenery OT (Open Top), w rozmiarach 20′ oraz 40′. Kontenery Open Top wyróżniają się otwieranym wierzchem, co znalazło swoje zastosowanie w transporcie dużych ładunków. Ponad to, kontenery OT posiadają możliwość kontroli temperatury. Są zatem rewelacyjnym sposobem na transportu towarów, które wymagają stałej temperatury.

Kontenery są niezwykle ważnym elementem w transporcie intermodalnym. Ze względu na pojemność oraz wytrzymałą konstrukcję, są niezwykle doceniane przez wielu przedsiębiorców.

640 340 Wiadomość