Zamów artykuł sponsorowany: 

Marketing sklepu zoologicznego – jak zacząć reklamowanie swojego sklepu?

Otwarcie swojego sklepu może okazać się doskonałym pomysłem na własny biznes. Jednak sam wybór dobrego asortymentu czy stworzenie dobrego i intuicyjnego sklepu z wysokiej jakości obsługą klienta (customer service) to zdecydowanie za mało aby odnieść sukces. Otwarcie sklepu bez jego odpowiedniej promocji można porównać do otwarcia straganu schowanego w lesie – w tym przypadku, w gąszczu internetowej konkurencji i stron o podobnej tematyce. Jak zatem zaplanować odpowiednie działania promocyjne?

Sklep internetowy powinien być dobrze zaprojektowany, tak aby nawigacja po nim była łatwa i przyjazna użytkownikowi oraz… robotom, dzięki którym możliwe jest m.in. poprawne zaindeksowanie strony (czyli sprawienie by pojawiała się w wynikach wyszukiwania). Ważna jest zatem nie tylko jego budowa pod potrzeby użytkowników ale i wyszukiwarek. To drugie określa się mianem dostosowania strony pod wymogi SEO. 

SEO Sklepu

SEO to ogół czynności i procesów, które podejmujemy w celu poprawy widoczności sklepu zoologicznego w internecie. Skład się na niego wiele czynników jak np. Optymalizacja kodu, prędkości wczytywania strony, jej bezpieczeństwo, ale także zadbanie o metadane, odpowiednie linkowanie wewnętrzne, optymalizację SEO tekstów i nagłówków. Zbór tych czynności to działania on-site czyli w obrębie strony. Jest to niezwykle ważny czynnik.

Pozycjonowanie strony wymaga również działań poza stroną czyli off-site. Tutaj do twoich zadań należeć będzie pozyskiwanie wartościowego linkowania, zakładającego tworzenie struktury piramidy linków. Zadbać należy aby linkujące do ciebie strony, posiadały odpowiednie linkowanie do siebie i tak dalej. Ważnymi czynnikami na jakie należy zwrócić uwagę podczas kupowania czy pozyskiwania linków jest rating domeny, współczynnik trust flow, stosunek linków wychodzących do przychodzących, wiek domeny, jej tematyka, bezpieczeństwo, współczynnik spam score i wspomniany profil linkowania przychodzącego. Pozycjonowanie strony nie należy do łatwych zadań dlatego warto powierzyć je specjalistom. Z pomocą przyjdzie dobry dom mediowy lub agencja marketingowa.

Reklamy ADS

Pozycjonowanie strony to długoterminowe zadanie, gdyż na efekty trzeba niejednokrotnie czekać miesiącami. Jeśli chcesz aby sklep pojawił się wysoko w wynikach wyszukiwania warto włączyć reklamy Google ADS. Do wyboru mamy reklamy produktowe, reklamowe linki w wynikach wyszukiwania oraz reklamę w sieci partnerskiej.

Poza reklamami Google ADS można rozważyć włączenie kampanii w innych sieciach reklamowych, w tym uruchomienie tzw. reklam behawioralnych.

Social media

Social media to dla wielu osób drugi świat. Jeśli chcesz budować swój pozytywny wizerunek oraz istnieć w świadomości swoich klientów koniecznie zainwestuj w profile w mediach społecznościowych. Social mediami odpowiednimi dla sklepu zoologicznego będą na pewno Instagram oraz Facebook. Ostatnimi czasy najszybciej rozwijającym medium społecznościowym jest jednak TikTok – dlatego obecność w nim pomoże łatwo i szybko zwrócić na siebie uwagę i zwiększyć sprzedaż – szczególnie wśród najmłodszych klientów. 

Sprzedając asortyment związany z wystrojem wnętrz jak np. Drapaki dla kota, legowiska dla psów, czy inne akcesoria ważnym medium okaże się Pinterest. Podobnie jak sprzedaż elementów fashin jak ubrania dla psów czy bandany dla kotów.

Social media ponadto dają możliwość dokładnego targetowania swoich reklam, dzięki czemu dotrzesz z przekazem marketingowym do dokładnie sprecyzowanej grupy docelowej. 

Planując social media nie można zapomnieć również o influencerach, dzięki którym łatwo zrobić zasięgi, zwiększyć sprzedaż i stać się lubianym.

Content marketing

Content marketing to główny trend ostatnich lat. Użytkownicy internetu chętnie chłoną informacje, porady, ciekawostki a także zabawne treści. Tworząc bloga sklepu zoologicznego ułatwisz dotarcie do sklepu poprzez większą widoczność strony w google, a także możliwość dystrybucji tych treści w różnych kanałach. Planując dobry content marketing warto pomyśleć nad atrakcyjnymi i wartościowymi wpisami, poradami, infografikami, podcastami, vlogiem, czy ebookami oraz ich dystrybucji w prasie, na portalach i blogach zoologicznych.

Powyżej nakreśliliśmy najważniejsze elementy wchodzące w skład marketingu sklepu zoologicznego, jednak aby sklep generował naprawdę duże zyski musisz mieć opracowaną strategię zakładającą obecność we wszystkich najważniejszych kanałach. Pomyśl również nad zaprojektowaniem lejka sprzedaży, customer service, budowaniem lojalności np. Poprzez politykę rabatową i programy lojalnościowe. Zaplanuj program partnerski, CSR firmy, oraz ciekawe akcje PRowe. Przy większym budżecie warto również reklamować się w radiu i telewizji.

Reklama w telewizji to nie tylko spoty reklamowe, ale również znacznie tańsze banery sponsorskie czy lokowanie produktów w programach telewizyjnych jak np. „Misja Pies” czy „SuperPies”.

640 427 Wiadomość