Zamów artykuł sponsorowany: 

Nowa książka Weroniki Marczuk O!Ukraina

Nowa książka Weroniki Marczuk O!Ukraina to z całą pewnością pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy, kto choć trochę interesuje się naszym wschodnim sąsiadem. Z tego przepięknie ilustrowanego albumu dowiedzieć się można wiele na temat historii kraju, jego kultury, a także kulinariów. Wszystko to czytelnik znajdzie w rozmowach z ciekawymi ludźmi związanymi na różne sposoby z Ukrainą.

Krótki przewodnik po smakach Ukrainy

Nowo wydany album Weroniki Marczuk to przewodnik po ukraińskich smakach – ale przewodnik dość nietypowy. Czytelnik nie odbędzie tu podróży po mapie Ukrainy, ale raczej po mentalności jej mieszkańców i wspomnieniach z nią związanych. Główną treść książki stanowią rozmowy z ciekawym ludźmi – zarówno Ukraińcami, jak i Polakami w jakiś sposób z Ukrainą związanymi. Znaleźć tu można wspomnienia znakomitego i znanego na całym świecie reżysera Jerzego Hoffmana, piosenkarza Czesława Mozila, tancerza i choreografa Michała Piróga, czy reżyserki teatralnej Agnieszki Korytkowskiej. W opowiadane historie wplecione są zręcznie informacje na temat naszego wschodniego sąsiada, ciekawostki historyczne (dotyczące niekoniecznie bardzo dawnych czasów) i to, co najważniejsze – spojrzenie autorki na ukraińską kuchnię i kulinaria. Tyle, ile rozmów, na kartach albumu znalazło się przepisów na ciekawe, tradycyjne, a czasami zupełnie nowoczesne, ale zawsze w stu procentach oryginalnie ukraińskie dania. Może wydawać się, że trzydzieści przepisów to niewiele. Z drugiej jednak strony jest to też trzydzieści spojrzeń na ukraińską kuchnię z różnych perspektyw, które pozwolą zrozumieć ją znacznie lepiej i uzyskać jej pełny obraz.

30 historii na 30-lecie niepodległości

Książka powstała i została wydana z okazji 30-lecia nawiązania przez Polskę stosunków gospodarczych z Ukrainą, które miało miejsce 2 grudnia 1991 roku. Dlaczego ta data jest taka ważna? Ukraina uzyskała niepodległość od ZSRR już nieco wcześniej, bo jeszcze w sierpniu tego roku. Droga do akceptacji tej niepodległości i zmiany stosunków politycznych w tej części Europy nie była jednak łatwa. Pierwszym krajem, który uznał Ukrainę jako nowe, w pełni niepodległe i suwerenne państwo była właśnie Polska. W tym samym czasie nastąpiło nawiązanie kontaktów gospodarczych, które z pożytkiem dla obu państw trwa do dzisiaj. Znamienne jest to, że mimo że nasza wspólna historia nie zawsze była usłana różami, a do dzisiaj w obu społeczeństwach pokutuje wiele pretensji i uprzedzeń, to w tak ważnym momencie historii Ukrainy byliśmy w stanie stanąć po właściwej stronie i wyciągnąć rękę w przyjaznym geście, który przez Ukraińców został odwzajemniony.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

To książka dla ludzi ciekawych świata. Tych, dla których świat to nie tylko dalekie, egzotyczne kraje, ale również wszystko to, co zobaczyć można znacznie bliżej. Wielu osobom Ukraina wydaje się bardzo bliska, a przez to przewidywalna, albo nawet nudna. Wystarczy jednak udać się tam choćby na jeden dzień, by całkowicie zmienić zdanie. Nasi wschodni sąsiedzi przez lata pozostawali pod innymi niż Polska wpływami. Dlatego też dzisiejsza kultura ukraińska wydaje się oryginalna, a czasami wręcz zaskakująca. Z drugiej strony pozostaje mimo wszystko bardzo bliska. Podobieństwa pomiędzy Ukrainą a Polską pozwalają odwiedzającym ją Polakom przejrzeć się w Ukrainie, jak w lustrze, które pokazuje nam to, czego w sobie na co dzień nie dostrzegamy, a co tkwi głęboko i sprawia, że w gruncie rzeczy wszyscy, niezależnie od tego, jakim językiem mówimy, czy jaką religię wyznajemy, jesteśmy do siebie bardziej podobni, niż nam się wydaje. Często nawet bardziej podobni, niż byśmy chcieli.

Zobacz książkę >>>

1400 983 Wiadomość