Zamów artykuł sponsorowany: 

Pride month i marketing lgbt

Bycie osobą biseksualną, transpłciową lub homoseksualną przestaje być już tematem tabu w wielu krajach. Społeczeństwo LGBT staje się coraz bardziej otwarte, a fakt ten wykorzystuje coraz więcej firm. Organizowany jest Pride Month, czyli coroczne miesięczne obchody historii prawa osób nieheteronormatywnych. Każdy powinien być traktowany tak samo, niezależnie od tego, jakie są jego wybory odnośnie partnera/partnerki. Wielu przedsiębiorców zmienia firmowe logo na tęczowe, aby pokazać swoje wsparcie dla społeczeństwa LGBT, które każdego dnia jest narażone na wykluczenie, przemoc czy tzw. stres mniejszościowy.

Na czym polega marketing LGBT?

Mniejszość LGBT rośnie w siłę i staje się świadoma swoich praw. Światowym obchodem stało się Pride Month, co stanowi upamiętnienie dla odważnych osób, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić i zaprotestować, walczyć o wolność i równość. Miesiącem dumy jest czerwiec, ustanowił go oficjalnie Bill Clinton, czyli prezydent Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to określa się Miesiącem Dumy. Donald Trump również uznał upamiętnienie Miesiąca Dumy LGBT. Obecnie marsze równości z tęczowymi flagami cieszą się ogromną popularnością w wielu krajach nie tylko osób nieheteronormatywnych ale również ich sojuszników i sojuszniczek. Oczywiście nadal nie brakuje osób, które nie popierają Pride Month. Skoro zdania są tak mocno podzielone, łatwo domyślić się, że firmy prowadzące marketing LGBT mogą spotkać się z różnym odbiorem ze strony konsumentów. Społeczeństwo jest podzielone, ale cały czas ulega to zmianom na lepsze. Wielu przedsiębiorców kieruje swoją ofertę do tęczowych konsumentów, widać to na wielu płaszczyznach, w rozmaitych branżach. Stało się to wręcz gorącym trendem na całym świecie.

Grupa LGBT ma nawet wiele własnych portali, stacji telewizyjnych, programów i czasopism. Kierowane są do nich liczne usługi, które dotyczą między innymi miejsc noclegowych i organizacji wesela. Mówi się nawet, że geje i lesbijki to klienci niemal idealni, trzeba tylko trafić do nich z odpowiednim komunikatem. Podczas tworzenia kampanii reklamowej konieczne jest oparcie się na potrzebach, zainteresowaniach i oczekiwaniach społeczności LGBT. Wsparcie musi jednak zostać zakomunikowane w umiejętny sposób, w przeciwnym razie uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego. Umieszczanie tęczy nie jest dobrym pomysłem, kampania reklamowa musi być stworzona w taki sposób, aby odwoływała się do realnych wartości. Trzeba wprowadzić politykę równościową, wspierać postulaty społeczności. Oferta musi być dopasowana do wybranej grupy docelowej. Cały czas zwiększa się liczba marek, które dołączają do wspierania osób walczących o równość i sprawiedliwość. Są nimi między innymi: Google, Amazon, Netflix i T-mobile, Procter & Gamble, HBO, Skittles, TikTok, Ikea, MasterCard, Kubota, Sprite, BNP Paribas czy Empik.

Czy warto mieć na uwadze społeczność LGBT w firmowych działaniach CSR?

Wspieranie społeczności LGBT może być kontrowersyjne, zostać źle odebrane przez niektóre osoby, spotkać się z falą krytyki. Kluczowe jest robienie tego w umiejętny i szczery sposób. Osoby LGBT chcą tylko równości i poszanowania praw człowieka.

Społeczność LGBT – klient idealny?

Zgodnie ze statystykami mniejszość seksualna jest bardzo pożądaną grupą docelową. Statystycznie częściej uzyskuje wyższe dochody, zajmuje wyższe stanowiska, jest wśród niej więcej przedsiębiorców, jest skłonniejsza do wydawania pieniędzy na wysokiej jakości produkty, częściej decyduje się na długie wakacje, podąża za trendami i kupuje nowe wersje posiadanych już rzeczy. Okazuje się nawet, że pary homoseksualne wydają o nawet kilkadziesiąt razy więcej pieniędzy na zakupy spożywcze niż pary heteroseksualne. Zdecydowana większość gejów i lesbijek ma wynagrodzenie o wartości powyżej średniej krajowej. Ponadto chętnie wydają zarobione pieniądze na rozmaite towary i usługi.

Nic dziwnego, że wiele firm uznaje konsumentów LGBT za idealnych. Wartość rynku marketingowego LGBT cały czas rośnie, co wykorzystuje coraz więcej marek. Warto wobec tego prowadzić swoją firmę w sposób odpowiedzialny społecznie, bez wykluczania mniejszości seksualnej. Może ona stać się źródłem sporego dochodu. Poszanowanie praw obywateli i zasad współżycia społecznego to klucz do sukcesu. Działania muszą być jednak prowadzone długoterminowo, nie może być to jednorazowa akcja, bo nie uzyska się pożądanych efektów. Mądry CSR opierający się na dobrych praktykach przyczynia się do zwiększenia sprzedaży produktów i usług. Dla potencjalnych klientów już dawno przestały mieć znaczenie wyłącznie ceny i jakość oferowanych produktów, liczy się także zaufanie do marki i jej wartości. W budowaniu pozytywnego wizerunku może pomóc między innymi marketing LGBT.

640 427 Wiadomość