Zamów artykuł sponsorowany: 

Jak otworzyć sklep internetowy?

Ogromna popularność internetu, a także płatności online i wygoda płynąca z dostawy danego towaru wprost do domu sprawia, że sklepy internetowe cieszą się rosnącą popularnością wśród wielu osób.

Czym właściwie jest sklep internetowy?

Sklep online działa dzięki możliwościom, jakie dają najnowsze technologie. Składa się on zazwyczaj ze strony głównej oraz podstrony (podstron) z ofertą dostępnych towarów. W większości przypadków mamy także do czynienia z tzw. wirtualnym koszykiem, w którym możemy „umieszczać” towary, za które chcemy zapłacić.

Dodatkowo, na stronie sklepu można znaleźć wiele dodatkowych opcji: formularz do kontaktu online, czat z pracownikiem sklepu czy opcja subskrypcji, umożliwiająca uzyskiwanie informacji o promocjach czy obniżkach cen.

Sklepy internetowe cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Wpływ na taki stan rzeczy miało wiele kwestii: pandemia koronawirusa, które na długie tygodnie zdecydowanie ograniczyła dostępność do zakupów stacjonarnych, ale również mniejsza chęć do wielogodzinnego spacerowania po galeriach handlowych czy brak czasu na tę czynność. Wszystko to sprawia, że rozważając zakładanie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów, warto rozważyć wersję online. Punkty, które dotychczas działały stacjonarnie – powinny zastanowić się nad rozszerzeniem działalności również na internet.

Prowadzenie sklepu online – wymagania

Prowadzenie działalności sprzedażowej online lub w wersji stacjonarnej co do zasady nie różni się pod kątem wymagań – przynajmniej ze strony prawodawcy. Jeśli jednak chodzi o inne kwestie, takie jak sam sklep, w którym można dokonać zakupów, kwestia wygląda już nieco inaczej.

Przede wszystkim, sklep internetowy potrzebuje domeny, na której można znaleźć towary. Dodatkowo, niezbędne jest oprogramowanie, które umożliwi m.in. złożenie i opłacenie zamówienia. Nie można zapominać również o stronie graficznej całego przedsięwzięcia: w końcu nie o dziś wiadomo, że większość osób „kupuje oczami”, a co za tym idzie – może okazać się, że nawet jeśli ceny będą korzystniejsze, po prostu nie kupią towarów ze sklepu, który nie prezentuje się najlepiej.

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o niektóre rodzaje towarów – dotyczyć ich mogą pewne ograniczenia związane z obowiązującymi przepisami prawa. Tego rodzaju regulacje dotyczą m.in. niektórych grup leków, amunicji, broni czy alkoholu.

Jak założyć sklep online?

Aby móc prowadzić sklep online, konieczne jest założenie formy działalności lub spółki, która to umożliwi. Prawodawca zostawia tutaj sporą dowolność przedsiębiorcom: jedyną formą spółki, która nie jest dopuszczalna, jest bowiem spółka partnerska.

Jeśli zdecydujemy się na otworzenie sklepu internetowego w formie spółki cywilnej bądź jednoosobowej działalności gospodarczej – w pierwszej kolejności trzeba ją zarejestrować w CEIDG. Wszelkie pozostałe formy podlegają rejestracji w KRS. Należy również określić typ działalności – dla sklepów internetowych podstawowym PKD jest 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez dom sprzedaży wysyłkowej bądź za pośrednictwem internetu.

Dodatkowo, najpóźniej na dzień przed otworzeniem sklepu (datą sprzedaży pierwszego towaru), konieczne jest złożenie formularza VAT-R, który pozwoli na zarejestrowanie przedsiębiorcy jako podatnika podatku od towarów i usług lub podmiotu zwolnionego z tej opłaty. Formularz ten powinien zostać dostarczony do urzędu skarbowego właściwego miejscowo pod względem lokalizacji, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.

Sklep internetowy – kwestia VAT

Kwestią, która zastanawia wielu początkujących przedsiębiorców jest również to, czy rejestrować się jako podatnik VAT, czy podmiot nieopłacający go. Warto pamiętać, że niektóre typy towarów (np. objęte akcyzą) nie dają możliwość dokonania wyboru i są narzucane odgórnie.

Jeśli jednak towar nie należy do kategorii objętych obowiązkowym VATem – rezygnacja z jego opłacania jest dobrym rozwiązaniem w kilku przypadkach – m.in. wtedy, gdy koszty prowadzenia działalności są niskie, a także wówczas, gdy sprzedawane są towary produkowane własnoręcznie.

Jak wypromować i reklamować sklep internetowy?

Więcej: https://warszawskagm.pl/blog/jak-reklamowac-sklep-internetowy/

640 427 Wiadomość