Zamów artykuł sponsorowany: 

Czym jest drobnica morska?

Pomimo rozwoju lotnictwa, transport morski wciąż pozostaje popularnym środkiem transportu dla różnego rodzaju załadunków. Wśród nich znajdują się przedmioty o mniejszych gabarytach niż maszyny i inne tego typu. Dziś chcemy skupić się na temacie drobnicy morskiej: jej definicji, a także zaletach i różnicy pomiędzy drobnicą a innymi rodzajami załadunku.

Czym jest drobnica morska?

Mianem ładunku drobnicowego określa się gotowe wyroby, a także przetworzone produkty, które mogą być transportowane statkiem. Wyżej wspomniane towary zazwyczaj są pakowane do skrzyni, bel, kartonów, palet lub innego rodzaju niewielkich zbiorników, które umożliwiają bezpieczne przewożenie towarów. Jako że ten rodzaj załadunku nie zajmuje szczególnie dużo miejsca, z reguły jest on elementem innych ładunków zbiorowych.

Innymi słowy, większa ilość drobnych ładunków od różnych nadawców jest umieszczana w jednym zbiorowym załadunku, co przekłada się między innymi na zdecydowanie niższą cenę transportu w porównaniu z wysyłką detaliczną.

Transport kontenerowy a transport drobnicowy

W transporcie morskim można wskazać na dwa rodzaje załadunków. O pierwszym z nich można było przeczytać wyżej: jest to tzw. drobnica morska, z ang. LCL (Less than Container Load), natomiast drugim typem transportu morskiego jest tzw. transport kontenerem morskim FCL. Jest on przeznaczony do przewożenia zdecydowanie większych i cięższych załadunków od drobnicy, a cała zawartość kontenera jest własnością jednego nadawcy. W takim przypadku całkowity koszt wysyłki kontenera (także opłaty celno-skarbowe) spoczywają na osobie prywatnej czy przedsiębiorstwie nadającym załadunek. Nie ma tu znaczenia stopień jego zapełnienia: trzeba zapłacić całość również wtedy, gdy w kontenerze jest jeszcze wolne miejsce.

Podsumowując, LCL jest załadunkiem wielu nadawców, a koszt jest rozłożony na ilość partycypantów. To zdecydowana oszczędność dla osób czy przedsiębiorstw, które potrzebują nadać kilka przesyłek, bez ponoszenia całkowitego kosztu niemalże pustego kontenera. FCL z kolei jest doskonałym wyborem jeśli rozmiar załadunku sprawia, że opłacenie pełnego kontenera jest konieczne.

Drobnica morska – zalety

Zdecydowaną zaletą drobnicy morskiej jest to, że jest tańsza w stosunku do transportu lotniczego. Warto jednak przy tym pamiętać, że spedycja morska, choć oznacza niższe koszty, zajmuje również więcej czasu. Co za tym idzie – jeśli przesyłka ma dotrzeć do odbiorcy w krótkim czasie, lepszym rozwiązaniem może być nadanie jej drogą powietrzną.

Dodatkowo, drobnica morska ma także ogromną zaletę dla przedsiębiorców, którzy nie potrzebują zamawiać ogromnych partii towaru. W takiej sytuacji łatwiej jest zachować płynność finansową firmy, decydując się na częstsze, ale mniejsze (a co za tym idzie – po prostu tańsze) załadunki. To sprawia, że mniej środków jest jednorazowo zamrożonych.

Koszty transportu drobnicy

Aby poznać przybliżony koszt załadunku drobnicowego, można skorzystać z jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów. Wystarczy podać wymagane na stronie informacje, a po ich zatwierdzeniu – pojawi się koszt nadania przesyłki. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to kwota przybliżona – ostateczny koszt może być wyższy lub niższy.

Czas transportu drobnicy morskiej

Czas transportu w przypadku transportu morskiego drobnicy może być ogromną wadą dla osób, którym zależy na czasie. Należy bowiem liczyć się z tym, że statek płynie około 30 dni, a co za tym idzie – minimum miesiąc (a zazwyczaj nawet trochę dłużej) trzeba poczekać nim przesyłka dotrze do adresata. To może być sporym utrudnieniem na przykład gdy dany towar jest niezbędny na konkretną, nieodległą okazję.

640 444 Wiadomość